Požiralnik, hrana, sluznica,
23.10.2010
Nina
Lepo prosim, če mi lahko poveste, kaj se lahko vidi na sliki RTG požiralnika in ali se lahko na ta način izključi tudi kaj resnejšega, kakšno hudo obolenje grla ali požiralnika? Že nekaj časa imam težave pri požiranju sline in hrane. Občutek imam, kot da hrana ne bi normalno zdrsela po grlu. Bila sem na ORL in tam je bilo vse vredu, razen izušene žrelne sluznice. Kot preventivno me je dal na slikanje požiralnika, ki ga še nisem opravila. Na gastroskopiji sem bila pred letom dni in je bilo tudi vse bp, razen kisline. Kaj mi vi priporočate?
Lepo prosim za čimprejšnji odgovor!
Hvala!
Odgovor
Rak požiralnika je v Evropi redek. Po zgradbi tkiva sta najpogostejši obliki ploščatocelični in žlezni rak. Ploščatocelični rak je značilen za manj razvita svetovna območja, rak žleznih celic pa se pojavlja pri belcih v razvitih državah. Povezan je s čezmerno telesno težo in iztekanjem želodčnega soka v požiralnik. V Evropi in v Sloveniji je rak požiralnika pogostejši pri starejših moških (po 60. letu starosti), sodi pa med redkejše rakave bolezni. Pri moških v zadnjih letih predstavlja manj kot dva odstotka vseh rakov, pri ženskah ne doseže niti pol odstotka. Leta 2003 je v Sloveniji zbolelo 79 in umrlo 58 moških, žensk pa je zbolelo 20 in umrlo 16. Večino primerov odkrijejo v napredovalem stadiju, zato petletno relativno preživetje bolnikov spada med manjše; pri nas v obdobju 1998–2002 ne presega 10 odstotkov.
Težave zaradi raka požiralnika se navadno pojavijo 3 do 4 mesece pred postavitvijo diagnoze.
Bolniki najpogosteje zdravniško pomoč poiščejo zaradi napredujočega zatikanja sprva trše,
pozneje tudi pretlačene in tekoče hrane in hujšanja.
Kasneje se lahko pojavijo tudi bolečine pri požiranju , hripavost, kašelj ter povečane vratne in subklavikularane bezgavke.
Simptomi so odvisni od lege tumorja.
Dvomim, da pri vas gre za to obolenje, prav bi bilo, da opravite slikanje, na katero so vas poslali, da se poišče vzrok vaših težav in začne zdravljenje.