Živeti s sarkoidozo,
15.7.2008
ana
Stara sem 33 let, aprila letos so mi postavili diagnozo sarkoidize z blagimi spremembami na pljučih, kontrolo čakam na pol leta in oktobra bo eno leto od pričetka bolezni. Splošno počutje je uredu,občasno me še zbada na različnih predelih pljuč, zanima pa me kako naj si pomagam ker se mi včasih po pol kilometra hoje zelo vrti v glavi in megli pred očmi, splošni zdravnik pravi da je to nizek pritisk,zanima me tudi ali v Sloveniji imamo, tako kot po svetu društva kjer se bolniki s to boleznijo srečujejo. Pa še ali lahko opravljam delo restavratorke. Hvala za odgovore in lep pozdrav.
Odgovor
Sarkoidoza je redka bolezen neznanega izvora. Značilno je vnetje različnih telesnih organov, zlasti bezgavk, pljuč, kože, oči in jeter. Običajno zbolijo mladi in odrasli srednjih let. Povzroča pa vrsto simptomov, med drugim vročino, splošne bolečine, bolečine v sklepih, artritis ter boleče in krvavo podplute oči. Povzroča tudi povečanje bezgavk na vratu in drugod po telesu, kratko sapo, nodozni eritem (rdečkaste otekline na nogah), rdečkast izpuščaj po obrazu in področja omrtvelosti. Včasih pa ni nobenih simptomov. Med zaplete sodita hiperkalcemija (povišana koncentracija kalcija v krvi), ki lahko poškoduje ledvice, in pljučna fibroza (brazgotinjenje in zadebelitve v pljučih). Diagnozo nakažeta rentgenogram prsnih organov, ki pokaže povečane bezgavke in razširjeno zasenčenje, ali značilni izpuščaj. Biopsija kože, pljuč, bezgavk ali jeter potrdi diagnozo. Večinoma zdravljenje ni potrebno. Približno 90% bolnikov v teku 2 let ozdravi z zdravljenjem ali brez njega, pri ostalih 10% pa se razvije trajna, kronična oblika bolezni. Za zdravljenje se uporabljajo kortikosteroidna (npr. medrol), citotoksična in druga zdravila.
Glede vašega dela in rekreacije pa vam priporočam, da se obrnete na zdravnika v obratni ambulanti oz. zdravnika v ambulanti medicine dela, kjer imajo vse ustrezne meritve in podatke o škodljivosti na vašem delovnem okolju.
Lep pozdrav!