IZRASTLINA NA MATERNIČNEM VRATU,
6.6.2005
MIKA
Pred dnevi mi je ginekologinja odkrila izrastlino na materničnem vratu in me napotila takoj v Ljubljano na pregled in odvzem tkiva. V Ljubljani v KC so me pregledali, odvzeli košček tkiva in mi povedali, da operacija ni možna in da me bodo zdravili z obsevanji čimprej, ko bo možno.
Ali je izrastlina rakava ali ne, še ne vem, vendar pa me zanima, zakaj ni možna operacija in ali se tudi nerakave izrastline zdravijo z obsevanjem? Prosim za odgovor.
Odgovor
odgovor nam je posredovala: prim.mag. Vida Stržinar, ginekologinja-onkologinja
Rak materničnega vratu enako uspešno zdravimo z obsevanjem kot z operacijo. Kirurško zdravljenje pride v poštev le v primerih, ko je rakava rašča omejena strogo na vrat maternice. Če rak vrašča v okolišnja tkiva, ga ni moč radikalno izrezati, zato v teh primerih bolnice obsevamo.
Obsevanje je običajno kombinacija dveh načinov: najprej obsevamo na obsevalnem aparatu celotno medenico, da z x žarki uničimo tumor in eventuelne zasevke v področnih bezbavkah, nato pa v sam tumor vložimo izvor sevanja (izotop Cezij), ki direktno kontaktno uniči rakave celice. Včasih, glede na tip tumorja, dodamo kemoterapijo, to je zdravljenje s citostatiki.
Drži, da obsevamo izključno rakave tumorje.
Moje dologoletne izkušnje in statistični podatki kažejo, da je rak materničnega vratu bolezen, ki jo zelo uspešno zdravimo in večino bolnic tudi za vedno ozdravimo. Velja pa, kot za vse rakave novotvorbe, da je zdravljenje uspešnejše, čim bolj zgodaj je odkritje bolezni.
Z brisom materničnega vratu (Pap) odkrijemo spremembe na celicah še predno se razvije rak. Zato vsem ženskam priporočamo, da redno obiskujejo izbranega ginekologa, ki po navodilih stroke skrbi ta zdravje.