
Najem stanovanja: pravice in dolžnosti,
11.6.2007
Grega
Pozdravljeni! Želim najeti stanovanje, zato me zanima nekaj stvari s tem v zvezi:
ogledal sem si neko stanovanje, ki mi je bilo zelo všeč, zdelo pa se mi je, da najemodajalec ni povsem resen oz. profesionalen. Namreč, po pogovoru, ki sma ga imela, stanovanje še sploh ni njegovo (rekel je, da ga bo odkupil, le neke papirje s tem v zvezi mora uredit), najemne pogodbe ni imel namena skleniti (oz. rekel je, da boma nekaj napisala če vztrajam pri tem), najemnino in plačane položnice naj bi mu puščal kar v poštni omarici, ki pripada stanovanju, ki ga bi naj najel, itd.
Zanima me, ali mi mora najemodajalec izročiti vse ključe, ki se tičejo stanovanja (od vhodnih vrat, poštnega nabiralnika) ali lahko enega obdrži zase in pričakuje, da mu bom dovolil odpiranje kadarkoli bo želel.
Ali lahko zamenjam ključavnico v vhodnih vratih (o tem seveda obvestim lastnika) in po prenehanju najema montiram nazaj njegovo staro ključavnico?
Ali lahko po plačilu položnic obdržim originale njemu pa dam fotokopirane ali ne?
Ali lahko prijavim na upravni enoti novo (začasno) bivališče, čeprav ne bi imel najemne pogodbe oz. me najemodajalec ne bi prijavil?
Odgovor
Svetujem vam, da v vašem primeru takšno pogodbo oz. najem sklenete preko nepremičninske agencije, ki bo potem poskrbela za vse potrebno oz. nosila odgovornost v primeru nepravilnosti.
|