Zastaranje,
17.5.2012
Eva
Spoštovani!
Vljudno vas prosim za mnenje, ki se nanaša na zastaranje odškodninskega zahtevka civilne tožbe.
Podlaga za zahtevek je pravnomočna kazenska sodba za kaznivo dejanje "kršitev človeškega dostojanstva z zlorabo uradnega položaja ali uradnih pravic" in "protipraven odvzem prostosti".
- kaznivo dejanje se je zgodilo leta 1999
- pravnomočna kazenska sodba je bila leta 2008
Upoštevaje 353. člen OZ začne zastaralni rok po pretrganju znova teči po pravnomočnosti sodbe leta 2008 in traja 5 let (glede na kazniva dejanja)? Je takšna razlaga pravilna ali pa je zadeva že zastarala?
Hvala!
Odgovor
O D V E T N I C A
Tanja KOROŠEC
Prešernova cesta 8, 3320 Velenje
(stavba bivše Elektrotehne)
Gsm.: 070 600 600, Tel.: 0590 27 290
www.op-korosec.si
Pozdravljeni!
V navedenem primeru menim, da bi lahko bil uspešen ugovor zastaranja v primeru, če bi bila odškodninska tožba vložena po poteku 3 let od pravnomočne sodbe kazenskega sodišča. OZ namreč v 352. členu določa, da odškodninska terjatev zastara v treh letih odkar je oškodovanec zvedel za škodo in tistega, ki jo je povzročil. Ker pa je bila škoda povzročena s kaznivim dejanjem, je bilo zastaranje odškodninske terjatve pretrgano s kazenskim pregonom. Kazenski pregon je bil zaključen s pravnomočno sodbo kazenskega sodišča, od tu dalje pa teče zastaranje odškodninske terjatve po subjektivnem zastaralnem roku torej po 1.odst.352. člena OZ oz. prej 376. člena Zakona o obligacijskih razmerjih (ob predpostavki vedenja povzročitelja škode in škode). Takšno stališče izhaja tudi iz sodne prakse Vrhovnega sodišča Sklep II Ips 19/2000, vsekakor pa bi bilo za točen odgovor v konkretni zadevi pregledati listinsko dokumentacijo.
Odgovor na vaše vprašanje je zgolj informativne narave in je podan na podlagi podatkov, ki ste jih navedli v vprašanju in brez vpogleda v listinsko dokumentacijo.
Lep pozdrav, Odvetnica Tanja Korošec