Boleči zobje,
13.3.2007
Zadnje časa me kar precej bolijo zobje in že kar cela čeljust. Sem pa pred časom uživala jabolčni kis in med a mislite da to vpliva kaj na zobe. In kako si naj pomagam da ta bolečina ne bi bila prisotna. Ali moram prenehat s stem napitkom. Saj za neki časa sem tak prekinala.
Če mi lahko kaj svetujete bom zelo vesela. Drugače pa redno obiskujem svojega zobozdravnika in ostalih težav nimam.
Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Odgovor
Ugotavljanje pravega vzroka za vaše bolečine v zobeh na daljavo brez pregleda je zgolj ugibanje. Lahko pa se poigramo s predpostavko o kisu in medu.
Zdrave zobe v ustih prekriva tanka plast mukopolisaharidov, imenovana kutikula, ki je normalo brezbarvna in je prva bariera pri zaščiti naših zob. To plast zaščite si pri temeljitem in natančnem ščetkanju zob odstranimo, kar čutimo z jezikom kot izredno gladkost zobne površine. Seveda se ta kutikula v nekaj minutah v ustih ponovno obnovi in ščiti našo sklenino predvsem pred napadi blagih kislin. Prevelike koncentracije kislin pa prav tako povzročijo raztapljanje kutikule. Vsakdo od nas dobro pozna občutek pri lizanju limone, kjer limonska kislina v trenutku razgradi kutikulo s površine zoba in občutimo, da nas zobje "skominajo". Podobno se dogaja pri kislih jabolkah, ker imamo opravka z jabolčno kislino in posledično občutljive zobe pri tistih, ki radi jedo trda in kisla jabolka večkrat na dan.
Pa sva pri kisu. Kis je fermentiran jabolčni sok kadar imamo jabolčni kis ali pa grozdja kadar imamo vinski kis. Vse prisotne kisline stalno topijo kutikulo in tako izpostavljajo spodaj ležečo sklenino in dentin direktnim spremembam toplo-mrzlo, sladko kislo. Torej tudi daljše in stalno uživanje predvsem večjih koncentacij kisa načenja naše zobe.
Med. Njegova značilnost je visoka koncentracija raznih vrst sladkorjev. Ko pride med v usta in v stik z zobmi, zaradi osmoze odtegne vodo iz zobovine. Pri tem pride do trenutne izsušitve živčnega končiča v dentinu, kar zaznamo kot bolečino. Ko se med v ustih raztopi, pride do ponovne rehidracije živčnega končiča in bolečina v zobu popusti. Dogajanje je povsem naravno vendar, ker je povezano z bolečino, zelo neprijetno.
Kot ste že sami ugotovili, je pitje napitkov in pripravkov, ki niso del redne prehrane posebno še v večjih količinah lahko tudi nezaželjeno. Tudi na ta način se naš organizem brani pred raznimi dietami in nerazumljivimi posegi v prehranske navade. S tem ne trdim, da sta med in kis škodljiva. Uživajte jih, kot se reče, po kaljicah.